ponedjeljak, 5. studenoga 2012.

IZLOŽBA I RADIONICA SUNČANE ČIPKE - MOTIVA U DONJOJ VRBI

Kako je sunčana čipka- motivi izniman, poseban i jedinstven dio kulturne baštine  Brodskog posavlja dokaz je tomu kako se sve više žene interesiraju za ovu vrijednu rukotvorinu. Naime kontaktirala me je draga gospođa Verica Emanović iz Donje Vrbe koja već duže vrijeme planira organizirati radionicu na kojoj bi se žene mogle naučiti raditi sunčanu čipku i evo uspjele smo se dogovoriti oko termina i konačno i realizirale dogovoreno. S obzirom da ima i zaposlenih žena neizbježno je bilo sastati se u nedjelju (4.11. 2012). Ekipa žena koja je došla posjetiti izložbu i na radionicu su vrijedne članice udruge "Hrvatsko srce" koje su vrlo pristupačne, vrijedne, ljubazne i komunikativne te u samoj realizaciji radionice nije bilo nikakvih problema (da ne bude zabune nisam politički nikome priklonjena te mi uopće nije bitno kakvu tko "etiketu" ima jer naprosto ovo je demokratska zemlja gdje svatko ima pravo na svoje mišljenje koje treba poštovati i uvažavati).Posebno mi je bilo drago jer su došle žene iz okolice Nove Gradiške i okolnih sela te i poneke koje poznajem, a dugo ih nisam vidjela, npr. gospođu Ružicu iz Zadubravlja....Oko 15 žena je uspješno svladalo prvi korak odnosno tehniku namatanja te ćemo se za neko vrijeme opet sastati kako bi nastavile dalje. Ono što moram ovom prilikom istaknuti je pristup gospođe Klare Šćuka prema ženama koje su bile prisutne. Jako lijep odnos i pristup, te se u svakom trenutku mogla osjetiti pozitivna energija i motivacija svih prisutnih na rad i dobra djela.  U jednom trenutku sam se uključila u razgovor te napomenula kako je vrlo važno da oni koji mogu utjecati na razvoj i uspjeh žena u ruralnom području neka to i rade, jer će to biti višestruki uspjeh na koji će biti svi ponosni te na taj način smanjiti broj žena koje su tzv. "klimoglavke". Treba razmišljati i učiti svaki dan te na taj način stvarati novu i bolju budućnost. Da ne duljim, bilo je lijepo te evo iz fotografija  prosudite sami.





...naj hvaljeniji jastučić je ovaj karirani s jagodicama...






...gospođa Verica Emanović...



...ove 4 gospođe kojima nisam zapamtila imena su bile vrlo vješte i brzo shvatile osnovu...



...ove su bile jako uporne...






Srdačan pozdrav svima i ovim se putem još jednom zahvaljujem što ste mi ukazale povjerenje pri ostvarivanju zajedničkoga cilja!

subota, 3. studenoga 2012.

SUNČANA ČIPKA - MOTIVI U OSIJEKU

Dana 27.10. 2012. je u Osijeku otvorena izložba Etno centra Osijek pod nazivom "Tradicijsko ruvo" gdje i naša udruga imala tu čast i uljepšati i svakako obogatiti ovako lijep i bogat sadržaj. Od srca se zahvaljujem gospodinu Ivanu Nikoliću koji nas je i pozvao te nas lijepo i u gostio. Prekrasna ekipa ljudi koji su također zaljubljenici u tradicijsku baštinu te koji zaista cijene trud i rad po pitanju kulture i tradicije. Nama je bilo ugodno se družiti s ostalim sudionicima te vidjeti blago i umijeće izrade svakojakih rukotvorina iz različitih krajeva prelijepe nam Slavonije. No da ne duljim evo nekoliko detalja, pa prosudite sami!!!












Lijepo, prelijepo....



petak, 26. listopada 2012.

NOVINSKI ČLANAK U "POSAVSKOJ HRVATSKOJ" -REGIONALNOM TJEDNIKU

                         ...evo malo medijske pažnje udruzi Sunčana čipka- motivi iz Sikirevaca....

                                                                Srdačan pozdrav!!!

ponedjeljak, 22. listopada 2012.

Udruga Sunčana čipka- motivi predstavila umijeće izrade sunčane čipke - motiva u Otočcu

...o gostovanju u Otočcu više pogledajte na blogu http://marinamotivi.blogspot.com/2012/10/suncana-cipka-motivi-u-otoccu.html.......pa uživajte!

Ovim putem zahvaljujem od srca svima koji su nas ugostili te nam dali priliku da govorimo o problematici s kojom živimo u našim krajevima te pokažemo umijeće i sposobnosti koje posjedujemo....


Srdačan pozdrav!

"ČAROBNI TRIPTIH" IZLOŽBA HRVATSKE ČIPKE U VOLOGDI, RUSIJA



U Državnom muzeju čipke u ruskom gradu Vologda otvorena je izložba hrvatske čipke pod nazivom “Čarobni tirptih”. Izložba u trajanju puna 4 mjeseca, otvorena je 11.10.2012., a traje do 16.02.2012., te svojim opsegom s više od 180 eksponata predstavlja jedno od najznačajnijih gostovanja hrvatske kulture u inozemstvu.

Organizatori su Muzej čipke Vologda i Neprofitna udruga za međunarodnu kulturnu suradnju Intermezzo. Suorganizator “Čarobnog triptiha” je Hrvatski školski muzej iz Zagreba dio čijeg arhiva se i prikazuje na izložbi. Izložba se sastoji od dva dijela: povijesnog presjeka obrazovanja na području čipkarstva i predstavljanja danas akivnih centara čipke. Osim tri vodeće čipke s UNESCO-ve liste nematerijalne kulturne baštine čovječanstva: lepoglavske, paške i hvarske te njihovih centra, svijetu su predstavljene i manje poznate svetomarska i sunčana čipka - motivi. 





“Čarobni triptih” svjetskoj kako stručnoj tako i kulturnoj javnosti predstavlja cjelokupni prikaz hrvatske čipke, njezinu povijest, razvoj i sadašnjost. Ulaskom u prostor izložbe posjetitelj ulazi u čaroban svijet čipke u kojem se mogu razgledati: povijesni presjek putem panela Hrvatskoga školskog muzeja, sami vrhunski uzorci čipke ali i njihova primjena na upotrebnim predmetima te alat za izradu. Ovakav cjelovit i zanimljiv postav izložbi udanjuje živost, a čipka od ukrasnog predmeta postaje dio čitavog svijeta satkanog od finih tankih niti, što je nekada, u zlatno doba čipke početkom 20. stoljeća i bila. Tada je osvajala prva mjesta na svjetskim izložbama diljem Europe, bila izrazito priznat i tražen ručni rad, te predstavljala dodatan izvor zarade.





Hrvatska čipka zanimljiva je ruskoj i svjetskoj javnosti zbog izrazite preciznosti izrade, filigranskog rada te profinjenosti i jedinstvenosti motiva, što vrijedi pojedinačo za svaku od hrvatskih čipki. Zanimljivo je i to da su u jednoj maloj zemlji prisutne različite tehnike izrade čipke, karakteristične za svaki centar: lepoglavska čipka na batiće, paška čipka na iglu, hvarska čipka na iglu od niti agave, sunčana čipka na iglu u tzv. “Sun lace” tehnici i svetomarska čipka na batiće (koja se motivima razlikuje od lepoglavske). Izloženi su reprezentativni uzorci svake od navedenih čipaka od kojih neki datiraju čak iz kraja 19. i opčetka 20. stoljeća, a posjetitelji mogu razgledati i primjenu čipke na: paškoj i lepoglavskoj narodnoj nošnji, bluzi od paške čipke, replici bluze od lepoglavske čipke iz 19. stoljeća, svetomarskoj poculici, ženskim odjevnim predmetima sa sunčanom čipkom, replikama jastuka i otarčićima sa sunčanom čipkom, miljeima u kombiniranoj tehnici i posteljnom rublju od paške čipke s početka 20. stoljaća. Tu su druge zanimljivosti: replika starog jastuka od slame i glogovih trnova za izradu lepoglavske čipke, originalni nacrti Danice Brössler, segment nacrta po kojem rađena lepoglavska čipka za Jovanku Broz.




Svečano otvorenje izložbe uveličale su i čipkarice iz Paga i Lepoglave te pokazujući svoje umjeće izrade čipke i izazvale izuzetan interes posjetitelja.

Ovakvim detaljnim presjekom te raznovrsnošću izloženih eksponata izložbi se udahnjuje živost i daje cjelovit uvid u bogatstvo i tradiciju čipkarstva u Hrvatskoj koje ima potencijala zaživjeti s modernim vremenom.

Izložba je realizirana zahvaljujući entuzijazmu lokalnih centara i institucija bez čije suradnje ne bi mogla biti ostvarena. To su: Benediktinski samostan Sv. Ivana Krstitelja i Antuna Opata iz Hvara, Benediktinski samostan Sv. Margairte iz Paga i njegovi suradnici, Zadruga lepoglavske čipke iz Lepoglave, Udruge Sunčana čipka – motivi iz Sikirevaca i Svetomarska čipka iz Svete Marije, te ne manje vrijedne domaće radinosti i pojedinci.

Izložba je realiziranja zahvaljujući financijskoj potpori Muzeja čipke Vologda, Veleposlanstva Ruske Federacije u RH, Grada Lepoglave i Benediktinskog samostana Sv. Margarite iz Paga.

Regija Vologda poznata je po proizvodnji lana i kvalitetnoj prerađivačkoj industriji koja ima za cilj širenje i zauzimanje prvog mjesta u proizvodni lana u Europi. S time u skladu je i djelovanje na području kulture pa tako Muzej svaka četiri mjeseca predstavlja čipku iz druge europske zemlje i danas je jedan od vodećih europskih muzeja čipke. S obzirom da su čak tri čipke iz Hrvatske na UNESCO-voj listi nematerijalne baštine čovječanstva ne čudi velik interes za hrvatsku čipku u Rusiji. 

Udruga Intermezzo nastoji hrvatsku čipku izvesti na međunarodnu kulturnu scenu, promovirati ju i izvan lokalnih centara i granica Hrvatske. Očito je da hrvatska čipka ima veliku vrijednost i perspektivu postati tražena rukotvorina, a ne slučajan suvenir manjeg broja turista. Ovakvim izložbama izmjenjuju se iskustva i otvaraju vrata mnogobrojnim mogućnostima međunarodne suradnje ali i uviđaju nedostatci unutar same “hrvatske čipke”. Želja organizatora i sudionika ove izložbe je doprinijeti sustavnom razvoju čipkarstva u Hrvatskoj na raznim razinama te omogućiti čipki da zasja u svom punom sjaju.

Sunčana Matijašević
Neprofitna udruga Intermezzo


Kako smo iznimno ponosne što smo sudjelovale u ovako velikom projektu čast nam je što smo ljepotu i posebnost svojeg identiteta mogle svojim umijećem predstavljati upravo mi- čipkarice
 Udruge Sunčana čipka - motivi iz Sikirevaca.

Srdačan pozdrav do drugi puta!!!



ponedjeljak, 8. listopada 2012.

SUNČANA ČIPKA -MOTIVI OTPUTOVALA U RUSIJU NA IZLOŽBU


Evo jedne ne tako velike vijesti od ne tako malenih  žena.... Udruga Sunčana čipka - motivi je poslala eksponate na izložbu, ni manje ni više već, u Rusiju.  Naime, danas su eksponati ukrcani na avion i otputovali su u veeeeeeeeliku državu Rusiju. Poslale smo najljepše jastučiće i bogate otarčiće i nešto čipke.... S ponosom možemo reći da ćemo u najmanju ruku predstaviti svoju udrugu i svoj kraj kroz kraljicu rukotvorstva motive. Jako smo ponosne jer sve što radimo radimo od srca  i sa puno ljubavi .


Srdačan pozdrav....!



nedjelja, 23. rujna 2012.

Udruga Sunčana čipka - motivi na 16. međunarodnom festivalu čipke u Lepoglavi



Iako smo gospođa Manda Živić i ja već bile u Lepoglavi na festivalu čipke već nekoliko godina za redom  i predstavljale naše selo s udrugom Sikirevački motivi, ove godine smo bile ponosno ispred svog sela ali sa udrugom Sunčana čipka-motivi. Postavile smo izložbu ukrasnih jastučića koje smo prošle zime izradile i koje ste već imale priliku vidjeti. Bilo nam je prelijepo,  puno lijepih dojmova smo donijele sa sobom, pozitivne energije koju sada treba iskoristiti u pozitivnom smjeru, dakako, te je od svega bilo najljepše ponovno sresti prijatelje odnosno sve te silne čipkarice s kojima smo u kontaktu tokom cijele godine te se na svakom festivalu iskreno radujemo ponovnom susretu. Evo u nekoliko fotografija pa pogledajte kako smo složile izložbu koja plijenila pažnju svih posjetitelja te su svoje dojmove podijelili upisom u knjigu dojmova.


...odmah na početku je bio stol na kojem su bile uokvirene čipke ....

















....toliko o našoj izložbi...


....ovo su gospođe iz Trga kraj Ozlja  koje rade jalbu...



....ovo je njihova pokrivka za glavu, pletena jalba...

...ovo su dvije male Lepoglavke koje rade čipku na pozornici na dan otvaranja festivala...


...ovo je naša ekipa na otvaranju festivala...


...ovo je naša draga ministrica kulture gospođa Zlatar...


...prekrasna čipka gospođe Mili iz Žirija u Sloveniji....


....i prekrasni nakit također rad gospođe Mili....




...gospođa Gizela sa Paga rodom iz Osijeka....


...paška čipka...


...lepoglavska čipka...


...idrijska čipka iz Splita...


...čipka drage gospođe Katice Kaštelan iz Splita...


...drage prijateljice iz Mađarske koje rade halašku čipku....


....halaška čipka...


...moja malenkost prije međunarodne večere....



...međunarodna večera...








...hotel u kojem smo spavali.....prelijepo ....

Još mi samo ostaje zahvaliti i na ovaj način svima koji su nas dočekali u Lepoglavi, gospodina Varovića, gospođu Marijanu Novak, domaćice, gospodina Milana i gospođu Jelenu, gospodinu Bjelivuku, dragoj Verici Dubovečak,Gordani, gospođi Karmen...... posebno gospođi Tihani Petrović - Leš te uistinu dragoj gospođi Nerini Eckhel i svima koje sam propustila nabrojati jer su ljudi prekrasni domaćini te nam se uistinu lijepo vratiti svake godine.


Srdačan pozdrav!!!